patronat akcji urazy zebow
partner akcji urazy zebow
logo akcji urazy zebow


JAK DBAĆ O HIGIENĘ JAMY USTNEJ ?


Dobre gojenie, po urazie zębów i tkanek miękkich,  zależy w znacznym stopniu od dobrej higieny jamy ustnej. Do szczotkowania zębów należy przystąpić jak najszybciej po urazie. Utrzymanie idealnej higieny jest warunkiem szybkiego gojenia. Zaleca się szczotkowanie zębów miękką szczoteczką np. Curaprox po każdym posiłku oraz płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny 2 razy dziennie przez tydzień, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Ponadto zaleca się miękką dietę przez 2 tygodnie. Miękka dieta oznacza spożywanie pożywienia nietwardego, ale niekoniecznie płynnego Wskazane jest także ograniczenie zastosowania smoczka u małych dzieci.


DLACZEGO WIYTY KONTROLNE SĄ WAŻNE ?


Po każdym urazie zęba możliwe jest wystąpienie powikłań. Pomimo że  dzieci  nie będą skarżyć się na ból  zakażenie może się rozwijać. Dlatego właśnie rodzice lub opiekunowie powinni  obserwować swoje pociechy. W razie pojawienia się takich objawów jak obrzęk dziąseł czy zwiększona ruchomość zębów należy udać się z dzieckiem do stomatologa. Właściwie zaplanowane badania kontrolne pozwalają na wczesne rozpoznanie komplikacji. Zalecany schemat wizyt po replantacji to po 1 tygodniu, 3 tygodniach, 6 tygodniach, 2 miesiącach, 6 miesiącach i po roku. Natomiast po złamaniu korony zęba zalecane jest zgłosić się  po 1 tygodniu,3 tygodniach, 6 tygodniach i po roku. W razie wątpliwego gojenia lekarz może zalecić częstsze kontrole. Niektóre uszkodzenie pourazowe takie jak złamania korzenia oraz wtłoczenia czy zęby replantowane wymagają okresów obserwacji nawet do 5 lat.


LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ - profilaktyka


Należy przyjąć, że grupa osób doznających różnego rodzaju urazów będzie stale rosła. Wpływ na to ma duża ilość wypadków komunikacyjnych, wzrost zainteresowania czynnym uprawianiem sportów, również tych ekstremalnych, a także moda na noszenie biżuterii w wargach i języku. Jest bardzo ważne by ogół społeczeństwa potrafił udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała urazu zęba, szczególnie jeśli doszło do jego wybicia. Niestety liczne sytuacje dowodzą, ze taka świadomość jest bardzo niska wśród osób zarówno niezwiązanych z medycyną (nauczyciele, trenerzy sportowi) jak również wśród pracowników opieki zdrowotnej (ratowników medycznych, pielęgniarek szkolnych, lekarzy rodzinnych). Dlatego naszą rolą jest nie tylko leczenie, ale także edukacja. Jeśli dzieci uprawiają traumatogenne sporty jak hokej czy sztuki walki warto pomyśleć o wykonaniu dla nich indywidualnych ochraniaczy na zęby. 

wstecz


MENU:  Pierwsza pomoc  |  Leczenie  |  Podział  |  Badanie i diagnostyka   |  Opieka  |  Powikłania  |  Słowniczek  |  Galeria