patronat akcji urazy zebow
partner akcji urazy zebow
logo akcji urazy zebow


PACJENCI DO 15 ROKU ŻYCIA.


W warunkach prawidłowych zęby człowieka umocowane są w zębodołach kostnych za pomocą więzadeł  zbudowanych z tkanek miękkich (ozębnej). Dzięki aparatowi więzadłowemu zęby  mają ograniczoną możliwość ruchu, która zazwyczaj nie jest przez nas odczuwana. Jeżeli ząb był przechowywany w suchym środowisku lub od czasu wybicia do czasu wizyty w gabinecie minęło więcej niż 60 min jest pewne, że komórki ozębnej są już martwe i więzadło nie odtworzy się prawidłowo. Komórki zamiast odtworzyć miękką tkankę, spowodują odkładanie się kości bezpośrednio na korzeniu zęba, co spowoduje jego całkowite unieruchomienie. Taki kostny zrost tkanek jest nazywany ankylozą.

Ankyloza może dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych, chociaż jak wynika z przeprowadzonych obserwacji stan ten dotyka zębów mlecznych dziesięciokrotnie częściej niż stałych. Stan ten jest szczególnie niekorzystny w okresie wzrostu pacjenta, ponieważ często powoduje powstawanie nieprawidłowego zgryzu. U dzieci ankylotyczne zęby hamują rozwój kości w odpowiadającym im odcinku. Następuje stopniowa intruzja zęba. Dochodzi do powstania zgryzu otwartego, zaburzeń w estetyce i funkcji, które stanowią poważne problemy lecznicze. Dlatego tak ważne jest rozważenie wskazań do replantacji zębów lub zaniechania replantacji opóźnionej (powyżej 60 min) u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15 roku życia i skok wzrostowy mają przed sobą. Jeżeli proces ankylozy zostanie rozpoznany, należy podjąć szybką interwencję, aby zapobiec jej skutkom w przyszłości. W takiej sytuacji usuwa się ząb (jeśli jeszcze nie jest sztywno zrośnięty z kością)  lub wykonuje się zabieg zwany dekoronacją. Procedura ta polega na odcięciu korony zęba i pozostawieniu jego korzenia tak, aby przerósł tkanką kostną. Fragment koronowy może posłużyć jako element tymczasowego mostu adhezyjnego, natomiast po zakończeniu rozwoju dziecka, uzyskuje się pełnowartościową kość, która pozwala na dalsze leczenie za pomocą implantów.


wstecz


MENU:  Pierwsza pomoc  |  Leczenie  |  Podział  |  Badanie i diagnostyka   |  Opieka  |  Powikłania  |  Słowniczek  |  Galeria